AniCura tar bort antiskallprodukterna från sin webbshop efter kritiken
AniCura tar bort antiskällprodukterna från sin webbshop efter Tidningen Djurskyddets granskning.
Hundetologer och hundpsykologer har riktat skarp kritik mot antiskallhalsband i Tidningen Djurskyddets artikelserie. De har särskilt vänt sig emot att en veterinärkedja säljer dessa produkter i sin webbshop. När Tidningen Djurskyddet hör av sig till AniCura för en intervju meddelar veterinärkedjan att de nu tar bort antiskallhalsbanden ur sitt webbshopssortiment.
– Vi beklagar att det här har uppstått och förstår att det väcker frågor. Just nu ser vi över våra interna processer kring både sortiment och kommunikation för att säkerställa att det ligger i linje med våra riktlinjer framåt.
– Våra veterinärer rekommenderar inte rutinmässigt antiskallhalsband som en standardlösning vid beteendeproblem. I klinisk praxis ligger fokus på att identifiera grundorsaken till överdrivet skällande, snarare än att enbart behandla symtomen. De här produkterna tas nu därför bort från vår webbshop, skriver Emelie Gustafsson, Marketing and Communications Manager på AniCura.
Kopiera och klistra in denna URL på din WordPress-webbplats för att bädda in
Kopiera och klistra in denna kod på din webbplats för att bädda in