Falskt rykte om undernärda hästar

Det sprids falska rykten på Facebook att 200 undernärda hästar i Skåne behöver omplaceras. -Det är helt felaktigt. Vår förening har ingenting med ryktet att göra, säger talespersonen för Ängelholm Bjäre.

Bilder på fruktansvärt undernärda hästar tillsammans med ett nödrop att länsstyrelsen behöver hjälp att omplacera dem har de senaste dagarna lurat ett stort antal människor. Många har hört av sig till både länsstyrelsen och till föreningen Djurskyddet Ängelholm Bjäre och vill hjälpa till. Men ryktet är felaktigt. Länsstyrelsen utreder ett fall med 92 hästar som inte fått tillräckligt med mat och vatten men det har inte skett ett omhändertagande av dessa.
-Inga hästar behöver hjälp att omplaceras. Fallet behöver ha sin formella gång. Vår förening har ett bra samarbete med länsstyrelsen. Detta förstör vårt arbete, säger talespersonen för Ängelholm Bjäre.

Läs mer: Misskötta hästar utan mat och vatten